X
تبلیغات
زولا

فتح الله شفیعی

مهندسین عمران روستای بردکوه

چهارشنبه 15 مهر‌ماه سال 1394 ساعت 09:23 ق.ظ

خَرَک‌گذاری فونداسیون۰

خَرَک‌گذاری فونداسیون۰

پس از قالب بندی فونداسیون آرماتورگذاری فونداسیون آغاز می­شود. برای نگهداری میلگردها در محل خود تا مرحله بتن­ریزی باید از نگهدارنده­های موقت استفاده نمود. برای نگهداری میلگردهای پایینی استفاده از قطعات سیمانی و یا فاصله اندازهای پلاستیکی Spacer به راحتی میسر می­باشد. تعداد و فاصله و مهار این قطعات به آرماتورها باید به نحوی باشد که آرماتورها در فاصله مناسب (مقدار پوشش Cover) از روی بتن مگر قرار گرفته و همچنین در حین اجرای سایر آرماتورها و در حین بتن­ریزی از محل خود خارج نشوند.

با توجه به اینکه در فونداسیون­ها از خاموت استفاده نمی­شود، برای بستن آرماتورهای فوقانی از آرماتورهای پایه­دار که به خَرَک معروف هستند استفاده می­شود. ارتفاع، عرض پایه­ها، عرض خَرَک و فاصله و قطر آنها بر اساس ابعاد فونداسیون و میزان میلگرد فوقانی که بایستی خَرَک تحمل کند تعیین می­شود. در عین حال ابعاد و فاصله خَرَک­ها باید به گونه­ای انتخاب شود تا در زمان اجرای آرماتورها و یا در زمان بتن­ریزی بتواند از محل خود خارج نشده و میزان پوشش بتن در تمام فونداسیون رعایت شود. نکات زیر در زمان اجرای خَرَک توصیه می­شود:

۱- ارتفاع خَرَک به نحوی باشد که میزان پوشش بتن برای آرماتور بالایی رعایت گردد.

۲- ابعاد پاشنه خَرَک حداقل ۵۰ سانتیمتر در نظر گرفته شود.

۳- فاصله حداکثر خَرَک­ها برابر ۵۰/۱ متر در نظر گرفته شود.

۴- شماره آرماتور خرک به عمق پی بستگی دارد. برای فونداسیون­های با عمق بیشتر از خَرَک با شماره بالاتر استفاده شود. در هر حالت شماره آرماتور خَرَک از ۱۴ کمتر نباشد.

۵- به طور مرسوم مقدار آرماتور لازم برای خَرَک در لیست ارماتورهای ارائه شده برای فونداسیون منظور نمی­شود. میزان این آرماتور باید توسط پیمانکار محاسبه و به لیست آرماتورهای لازم برای خرید اضافه شود.

۶- عرض خَرَک به نحوی انتخاب شود تا تمام آرماتورهای فوقانی بتوانند روی آن قرار گیرند.

۷- الزاماَ تمام آرماتورهای طولی به خَرَک با سیم بسته شوند در غیر این صورت در زمان بتن­ریزی آرماتورها فاقد بست دچار خم­شدگی شده و میزان پوشش رعایت نخواهد شد.

۸- در نواحی دارای آرماتور تقویت زیاد تعداد خَرَک­ها افزایش داده شود.

شکل زیر نمونه­ای از خَرَک­گذاری و لقمه­گذاری آرماتورهای فونداسیون را نشان می­دهد.

01 02-a 02-b 03

دیتایل پایین و توضیحات آن جزئیات خرک­ها و نکات مهم آن را که در نقشه­های اجرایی وجود دارد را نشان می­دهد. در صورت تمایل به دسترسی به فایل اتوکد دیتایل­های اجرایی فونداسیون در لینک زیر بروید.

سفارش فایل اتوکد یتایل­های اجرایی خَرَک‌ها

برای دانلود رایگان PDF دیتایل‌های خرک‌ها به پایین صفحه بروید.

Kharak (www.omranhami.com)

نظرات (0)
نام :
پست الکترونیک : عدم نمایش ایمیل بعد از درج
وب/وبلاگ :